امروز پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷

مصرف کالاهای ایرانی نیاز به فرهنگ سازی دارد جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۹:۱۳


مصرف کالاهای ایرانی نیاز به فرهنگ سازی دارد تعداد بازدید: ۳۰۷

نماینده طلاب استان گلستان، ترویج و تبلیغ کالاهای ایرانی را در جامعه بسیار ضروری خواند و از مسؤولان فرهنگی کشور خواست برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اسلامی، فرهنگ سازی کنند تا مردم به مصرف کالاهای ایرانی تشویق شوند

حجت الاسلام علی اصغر ثنائی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان حوزه علمیه با بیان اینکهکسب و کار حلال از منظر اسلامی دارای یک ارزش فوق العاده ای است که حتی بخش مهمی از عبادات محسوب می شود، اظهار داشت: در اسلام غیر از بحث کسب و کار آنچه که دارای اهمیت فراوان هست بحث تولید و اشتغال است.

 

نماینده طلاب و فضلای استان گلستان با بیان اینکه تولید و اشتغال از چند منظر دارای اهمیت است، تصریح کرد: فردی که دارای شغل است، غیر از بحث ارتزاق خود و خانواده، شرایط ارتزاق را برای بقیه اهل جامعه و اجتماع فراهم می کند، در واقع اشتغال به رونق اقتصادی کمک می کند.

 

وی با بیان اینکه یکی از بنیان های بسیار مهم هر جامعه ای، مساله تولید و اشتغال است، ابراز کرد: امروز مساله اقتصادی یکی از مهمترین مسائلی است که ما باید به آن رسیدگی کنیم و  با توجه به اهمیت نام گذاری امسال جایگاه تولید و اشتغال یک اهمیت ویژه ای در کشور پیدا کرده است.

 

عضو مجمع نمایندگان حوزه علمیه با اشاره به اینکه  نسبت به بحث تولید و اشتغال باید دو نوع نگاه ایجابی و سلبی وجود داشته باشد، تصریح کرد: توضیحی که در خصوص نگاه ایجابی وجود دارد این است که برای رونق اقتصادیمان و سرعت بیشتر در چرخه اقتصادی نیازمند حمایت از مساله تولید در جامعه هستیم.

 

حجت الاسلام ثنائی عنوان کرد: تولید امروز در خور و شان یک جامعه ی اسلامی با این قدمت و با این سابقه نیست، تولید ما از بعضی از مسائل و کمبودها رنج می برد، بنابراین بایستی نگاه حمایتی در قالب های سخت افزاری و نرم افزاری از تولید کنندگان داشته باشیم.

 

عضو مجمع نمایندگان با بیان اینکه رابطه بین تولید و اشتغال رابطه ای مستقیم است، افزود: وقتی تولید شکل بگیرد اشتغال به خودی خودی ایجاد خواهد شد ولی ممکن است  در بعضی از جاها اشتغال باشد ولی تولیدی شکل نگیرد.

 

وی ادامه داد: ما رتبه نخست و اولویت را به تولید سالم می دهیم، وقتی تولید شکل بگیرد اشتغال هم پشت سر آن خواهد آمد، امروز برای اشتغال و رونق، نیاز به حمایت های نرم افزاری مثل آیین نامه ها و قوانینی هستیم که تسریع کننده مساله اشتغال باشد.

 

 حجت الاسلام ثنائی گفت: نگاه نرم افزاری یعنی در جایی که تولیدکنندگان ما یا افراد صاحب ایده نیازمند حمایت مالی هستند آنها حمایت شوند و اگر واقعا افراد و عناصری در جامعه وجود دارند که دارای فکر و ایده در مسائل سخت افزاری و نرم افزاری هستند، دولت می تواند ورود پیدا کند و با حمایت از آنها به چرخه تولید در جامعه کمک کند.

 

وی عنوان کرد: امروز مساله قاچاق یکی از مسائلی است که بدنه سالم یا نیمه جان تولید را رنج می دهد، بنابراین هر چه در مساله ایجابی ورود پیدا کنیم، آیین نامه ها را تولید کنیم؛ اما نتوانیم با امراض مساله تولید مثل قاچاق مقابله نکنیم، این کارهای ایجابی موثر نخواهد بود و آن‌ ثمره و نتیجه ای را که باید در خور شان جایگاه ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد را نخواهد داشت.

 

نماینده طلاب و فضلای گنبد و مینو دشت اظهار داشت:  امروز قاچاق مثل یک ویروسی به بدنه اقتصادی جامعه ورود پیدا کرده است و بسیاری از صاحبان ایده و بسیاری از کارخانه هایی که در عرصه تولید فعال بودند در معرض نابودی قرار دادند.

 

حجت الاسلام ثنائی اظهار داشت: با اجرایی درست قوانین فعلی اگر چه نقص و خلایی وجود دارد، می توان جلوی خیلی از فسادها را در جامعه گرفت، در عرصه مبارزه با قاچاق کالا بعد از سختگیری های کمی که صورت گرفت، شاهد این بودیم که چقدر آمار کشفیات اجناس قاچاق رشد کرده است و بعضی ها هم در این رابطه احساس خطر کردند.

 

 وی بحث فرهنگ را یکی از مهمترین مسائل در حوزه رونق اقتصادی دانست و تصریح کرد: هم انیک به لحاظ فرهنگی یک نوع عطش کاذبی در جامعه برای استفاده از اجناس خارجی وجود دارد، بنابراین اگر برنامه ریزان فرهنگی بتوانند در کنار تولید کنندگان ما که وظیفه تولید کیفی کالا را در عرصه اجتماع دارند، به این سمت بروند که جامعه را ترغیب به استفاده از کالای ایرانی کنند، آن وقت تولید کننده هم به فکر افزایش تولید کالای ایرانی می افتد و تناسبی بین تقاضا و عرضه در جامعه ایجاد خواهد شد.