امروز جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

کتاب چگونگی تدریس دروس خارج در حوزه منتشر شد یکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۲:۴۶


کتاب چگونگی تدریس دروس خارج در حوزه منتشر شد تعداد بازدید: ۱۰

  آیت الله حسینی گرگانی در جمع مبلغان این منطقه به اهمیت تدریس و توجه به مباحث حوزوی اشاره کرد و از انتشار آخرین کتاب خود با عنوان" چگونگی تدریس درس خارج" از سوی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی خبر داد.
 
 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع، آیت الله سیدمرتقی حسینی گرگانی در گردهمایی مبلغان شرق استان گلستان که در شهر مقدس قم برگزار شد، حضور طلاب را در حوزه علمیه قم بسیار مهم دانست و بر اهمیت و توجه هر چه بیشتر به مباحث علمی تاکید کرد.

 

وی افزود: طلاب در حوزه باید افزون بر تحصیل و تهذیب به مباحث اخلاقی توجه بیشتری داشته باشند و از عنایت ائمه غافل نشوند، به خصوص طلابی که در قم هستند بدانند که همه طلبه ها موفقیت شان را از عنایات حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) دارند و باید قدردان چنین فرصتی باشند.

 

 آیت‌الله حسینی گرگانی گفت: امامُ الرِّضا علیه السلام می فرماید رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا،» قال الرّاوی فقُلْتُ لَهُ: «فَکَیْفَ یُحْیِی أمْرَکُمْ  قالَ: «یَتَعَلَّمُ عُلُومَنا و یُعَلِّمُها النّاسَ، فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا.» در این روایت بر احیای امر خداوند اشاره شده است، بنابراین این موضوع از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است.

 

وی افزود: بنابراین احیای امر خداوند بسیار مهم است، یکی از مهم ترین امور ولایت مداری و ولایتداری است، از این رو اگر به این موضوع پرداختیم در حقیقت توانسته ایم به وظیفه خود به درستی عمل کنیم؛ زیرا در عصر حاضر ولایت داری و ولایت مداری امری مشکل است.

 

استاد سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: همچنان که در این روایت اشاره شده است، ابتدا باید علوم و معارف را فرابگیریم و سپس آن را آموزش دهیم؛ از این رو طلاب تا زمانی که علوم اهل بیت علیهم السلام را به درستی یادنگرفته اند، نمی توانند آن را به جامعه انتقال دهند.

 

وی افزود: منبر و منبرداری بسیار مهم است، مبلغان حتما قبل از منبر، مطالعه دقیق و کافی داشته باشند تا سخنرانی آن ها علمی و تاثیرگذار باشد و گرنه مخاطب گریز می شود و نمی توانید موفقیتی بدست بیاورید.

 

آیت‌الله حسینی گرگانی خاطر نشان کرد: مردم تشنه حقیقت و واقعیت ها هستند، آن ها را از چشمه معارف اهل بیت علیهم السلام سیراب کنید، سرگردان و حیران نگذارید و متناسب با نیازهای مردم سخنرانی کنید.

 

وی یادآور شد: هم اینک 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، بدانید 1400 سال خون دل ها خورد شد تا این نظام اسلامی تشکیل شود و امروز باید از آن به درستی حمایت کنیم، نباید از دستاوردهای انقلاب و نظام غافل بشویم و اگر به نظام ضربه ای وارد شود همه ما حوزویان مسوول هستیم.

 

استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: مردم روحانی خوب و بد را به درستی تشخیص می دهند، بدانید که اگر درعمل و رفتارتان دقیق و درست باشید، مردم هم شما را می پذیرند و به درستی از آن حمایت می کنند، این رفتار را در تبعیت مردم از سخنان رهبر انقلاب مشاهده کرده ایم که مردم چگونه جانانه از ایشان حمایت می کنند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی تالیفات و کتاب های منتشر شده اش اشاره کرد و گفت: آخرین کتابم با نام چگونگی تدریس درس خارج از سوی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی منتشر شده است که به زودی روانه بازار خواهد شد.